wtorek, 22 października 2013

Feta w łódce



 Latem odwiedziła nas kuzynka mojej żony z mężem. Ten mąż jest kucharzem i zdradził mi parę swoich patentów - oto jeden z nich, prosty i przepyszny. Nadaje się na grilla i na patelnię.


-ser fetopodobny (te w kartonikach miękkie, sałatkowe się nie nadają, ser musi być prawdziwszy)
-oliwa z oliwek
- różne dodatki- cebula, czosnek, suszone pomidory, zioła i inne smakołyki które lubimy


Kostkę sera dzielimy na 3-4 kawałki. Każdy kawałek układamy na folii aluminiowej i przyprawiamy wg upodobań - my użyliśmy cebuli, czosnku i bazylii. Następnie oblewamy całość łyżeczką oliwy i zawijamy folię w łódeczkę, czyli u góry na zakładkę a po bokach jak cukierek tylko wywinięty w górę. Smażymy na patelni lub grillu około 10 minut, aż ser zmięknie.

środa, 2 października 2013

Krem paprykowo-dyniowy




Czas dyniowo-paprykowy się rozpoczął! Nawet moja żona nie może się powstrzymać od wymyślania co lepszych przepisów z tych symboli kulinarnych jesieni. Dzisiaj powstała pyszna zupa, którą ze smakiem zjedzą dzieci a także dorosłe łasuchy!

-Połowa dyni hokkaido
-4 czerwone papryki
-wywar na mięsie wołowym i drobiowym z włoszczyzną
-ser feta (kto lubi)
-łyżeczka słodkiej papryki
-ząbek czosnku
-oliwa
-pieprz, sól


Dynię obieramy i tniemy na średnie kawałki i razem z papryką pociętą na ćwiartki  rozkładamy na blasze, skrapiamy oliwą i wkładamy do piekarnika na 1h na 170 stopni.
Po wyjęciu warzyw z piekarnika, wrzucamy je do wywaru i miksujemy na gładki krem. Przyprawiamy solą czosnkiem, papryką i pieprzem i podajemy np z fetą, albo jogurtem, czy śmietaną.

Gołębie nietradycyjne




Wszyscy lubimy gołąbki... no, prawie wszyscy! Gołąbki goszczą na naszych talerzach nader często! Można powiedzieć, że jest to potrawa tradycyjna. Zazwyczaj robi się je z mięsa wieprzowego, ryżu i białej kapusty, następnie podaje w sosie pomidorowym. Postanowiłem złamać te zasadę i podpatrując kolegę Roberta w kuchni, przyrządziłem gołąbki toskańskie z wołowiny i włoskiej kapusty!



-1/2 kg mielonej wołowiny (ja zmieliłem antrykot)
-główka włoskiej kapusty
-8 pomidorów jak najsłodszych (albo 2 puszki)
-duża cebula
-jajko
-4 łyżki świeżej natki pietruchy
-3 ząbki czosnku
-100g tartego parmezanu (lub parmezanopodobnego)
-pół łyżeczki gałki muszkatołowej
-sól, pieprz
-oliwa z oliwek


Mielone mięso łączymy dokładnie z siekaną natką, jajkiem, przeciśniętym czosnkiem, parmezanem, dodajemy gałkę muszkatołową, pieprz, sól i 2 łyżki oliwy.
Od główki kapusty oddzielamy ostrożnie liście, przycinamy twardsze głąby biegnące przez środek liści i blanszujemy w gotującej się wodzie 3-5 minut.
Mięso łyżką nakładamy na osuszone liście i zawijamy w gołąbki.
Na rozgrzaną patelnię dajemy trochę oliwy z oliwek i układamy zawijasy składaniem do spodu. Obsmażamy z oby stron po 3-5 minut a następnie dodajemy posiekaną cebulę oraz uprzednio obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory. Solimy jeszcze by puściły wodę i żeby dosmaczyć danie i tak dusimy około 20 minut.

Bella Fantastiko Łał \,,/

czwartek, 26 września 2013

Pomazanka czosnkowo-paprykowa



Coś na szybko, czyli pomazanka do pieczywa. Taki specjał podpatrzyłem w Grucznie na festiwalu smaku.


-Ricotta
-papryka suszona mielona słodka / ostra / wędzona
-ząbek, dwa czosnku
-sól

Łączymy ricottę, przeciśnięty czosnek i 2-3 łyżeczki papryki np słodkiej.Pastę solimy i smarujemy pieczywo! Bardzo pierwszorzędne

Pomidorowo - cebulowe grzyby

     Miska - "Unikat"


Idzie jesień, więc pojawiają się grzyby! Moje ulubione! Niestety nie mam zbyt wiele okazji by skoczyć do lasu, ehh ta praca :( Jesienią, najlepiej jakbym w ogóle nie musiał chodzić do pracy! Wtedy całymi dniami przemierzałbym knieje w poszukiwaniu mojego ulubionego przysmaku.
Na pocieszenie mam na ogródku miejsce, gdzie rośnie cała masa maślaków! Dzisiaj je pozrywałem, dokupiłem (niestety) trochę podgrzybków i wyczarowałem pyszne danie.


-około 1 kg grzybów pociętych w kawałeczki
-2 przeciery pomidorowe
-5 średnich cebul
-2/3 szklanki  keczupu (najlepiej heinz albo pudliszki)
- 1/3 kostki masła
-olej
-listek laurowy
-natka pietruszki
-sól, pieprz

Grzyby dusimy na maśle i oleju aż woda odparuje (jakby miały mało wody w sobie to na początku troszkę dolewamy) to będzie około 30-40 minut maksymalnie.
Na patelni podsmażamy pociętą w półksiężyce cebulę. Dodajemy do cebuli przeciery i keczup. Podsmażamy to wszystko przez chwilę, po czym dodajemy całość do grzybów.
Mieszamy, dodajemy listek laurowy, łyżkę natki pietruszki, pieprzymy i solimy.

To jest po prostu pyszne!



wtorek, 20 sierpnia 2013

Rybny ryż




Widziałem to w telewizji i postanowiłem zrobić podobne! Lubimy ryż, lubimy łososia, jajkiem też nie pogardzimy a i przyprawy indyjskie uwielbiamy - tutaj mamy wszystko razem!


-torebka ryżu basmati (100 g)
-2 cebule
-150 g wędzonego łososia
-3 jajka ugotowane na twardo
-1,5 łyżeczki kurkumy
-1,5 łyżeczki garam masala
-łyżka masła
-szczypta soli


Gotujemy ryż. Na patelni roztapiamy masło i smażymy na nim posiekaną cebulę. Następnie dodajemy kurkumę i garam masala. Jak cebula zmięknie to wsypujemy ugotowany ryż. Dokładnie mieszamy i podsmażamy chwilę. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę jajka i wcześnie pokawałkowanego wędzonego łososia. Całość mieszamy, lekko solimy i zachwycamy się smakiem pysznego dania!

czwartek, 1 sierpnia 2013

Letnia sałatka z bobem i fetą



Tym razem, to moja żona stworzyła tą sałatkę. Bardzo dobra letnia - no a bób jest teraz na czasie


-bób gotowany, obrany
-makaron al dente
-ser feta
-pieprz
- (winogrona białe -opcjonalnie)

No więc sztuka polega na tym, żeby te wszystkie składniki ze sobą połączyć - voila!


piątek, 12 lipca 2013

Cukiniowe kotleciki




No i gratka dla stroniących od mięsnych specjałów. Bardzo proste szybkie i smaczne danie dla amatorów letnich warzyw.



-Średnia cukinia
-500g szpinaku
-1 jajo
-3 łyżki gęstej śmietany
-łyżka masła
-duży ząbek czosnku
-gomółka mozzarelli
-mieszanka ziół włoskich
-prażona cebulka
-tarty parmezan
-sól/pieprz


Cukinie kroimy w plastry na skos. Solimy i pieprzymy z obu stron i smażymy obustronnie aż będzie miękkawa. Szpinak przygotowujemy na maśle na gęsto dodając jajko, śmietanę i sprasowany czosnek. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Na papierze do pieczenia kładziemy plastry cukinii, na każdy dajemy plaster mozzarelli, posypujemy ziołami, cebulką i przykrywamy drugim plastrem cukinii. Posypujemy parmezanem i wkładamy do piekarnika na 10 minut.

Podajemy ze szpinakiem :)

Jagnięcina w sosie winnym



Moim marzeniem kulinarnym było przyrządzić jagnięcinę. Dzisiaj się to spełniło - przepis co prawda podpatrzony, ale efekt poraża doskonałością smaku, więc nie mogłem się oprzeć i oto jest jagnięcina w sosie winnym.

-4 kawałki kotlecików jagnięcych z kością
-warzywa na patelnię
-3 dymki
-duży posiekany ząbek czosnku
-100 ml wina czewonego
-gałązka świeżego rozmarynu
-łyżka masła
-oliwa z oliwek
-ocet balsamiczny (lub sos)
-sól/pieprz


Jagnięcinę solimy i pieprzymy z obu stron, następnie nacieramy czosnkiem wklepując go lekko. Następnie odstawiamy na ok godzinę.
Na rozgrzanej patelni smażymy kotleciki na odrobinie oliwy 2-3 minuty z każdej strony. Następnie wyjmujemy mięso, po czym dodajemy na patelnię łyżkę masła i posiekane dymki. Smażymy aż dymki się zeszklą i wlewamy wino i dodajemy gałązkę rozmarynu. Teraz znowu kładziemy na patelnie mięso i dusimy przez 5 minut obracając je po 2,5 min.

Podajemy z warzywami polanymi wytworzonym sosem winnym i dekorujemy octem balsamicznym.

środa, 26 czerwca 2013

Szparagi truskawkowe




Na zakończenie sezonu szparagowego, postanowiłem trochę poeksperymentować i przedstawić niezwykłe połączenie dwóch wiosennych przysmaków. Tęsknota za świeżymi szparagami to będzie doprawdy straszne doświadczenie!


-500 g szparagów
-300 g truskawek
- ok 500 ml jogurtu naturalnego
- duży ząbek czosnku
- 2 łyżki siekanych listków kolendry
- 2 łyżki siekanego szczypioru z dymki
- sól, pieprz


Szparagi obieramy i gotujemy w osolonej wodzie 10 min. Truskawki myjemy i kroimy w połówki. Do jogurtu dodajemy kolendrę, szczypior, sprasowany czosnek i sól. Ugotowane szparagi przekładamy do naczynia żaroodpornego, na nie kładziemy truskawki i pieprzymy je. Następnie wlewamy doprawiony jogurt. Wkładamy do piekarnika na 20 min w 180 stopniach.

BEEELLA! FANTASTIKO! WOOOW!

sobota, 25 maja 2013

Truskawki na Dzień Matki



Z okazji zbliżającego się Dnia Matki, chciałbym złożyć wszystkim mamom najlepsze życzenia - szczęścia, zdrowia i dużo radości. Przepis na tą wyjątkową sałatkę truskawkową dedykuję wszystkim mamom.


-400 g truskawek
-200 g roszponki
-opakowanie mozzarelli mini
-3 łyżki powideł
-3 łyżki octu balsamicznego
-3 łyżki oliwy z oliwek
-pieprz czarny mielony


Do półmiska na dno kładziemy roszponkę. Truskawki kroimy w plasterki i posypujemy pieprzem, mozzarelki też kroimy w plastry i kładziemy razem z truskawkami w nieładzie na roszponce. Przygotowujemy dressing - łączymy ze sobą powidła, ocet i oliwę z oliwek następnie skrapiamy obficie sałatkę. To jest po prostu MOC !

poniedziałek, 20 maja 2013

Czas szparagów




Nadeszła wiosna pełną gębą! Dookoła zielono i świeżo. Wiosna to czas przepysznych potraw sezonowych. Jednym ze znaków rozpoznawczych wiosennych szaleństw kulinarnych są szparagi! W Polsce uprawia się ich naprawdę dużo, lecz niestety nie cieszą się u nas tak wielką popularnością, jak u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie "nasze" szparagi znajdują naprawdę wiele zastosowań w kuchni. Mimo wszystko można zauważyć, popularność tego przysmaku rośnie, więc i my możemy cieszyć się z obfitości szparagowej tego okresu i zajadać się do woli. Przedstawiam mój pomysł na danie ze szparagów, które z całą pewnością zadowoli smakoszy, jak i przekona sceptyków.


-Pęk białych szparagów
-opakowanie szynki szwarcwaldzkiej
-szczypiorek
-3 łyżki śmietany
-80g sera gorgonzola
-parmezan
-sól


Szparagi obieramy ze skóry, odcinamy kawałek zdrewniałego dołu i gotujemy w osolonej wodzie 15-20 minut ( najlepszy jest garnek do szparagów). W tym czasie podgrzewamy śmietanę i rozpuszczamy w niej gorgonzolę ( pilnujemy żeby nie zagotować.

Ugotowane szparagi wyjmujemy, osuszamy i każdy owijamy plastrem szynki, przewiązując szczypiorkiem.
Poukładane szparagi polewamy sosem gorgonzola i posypujemy parmezanem.

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Zupa-Mistrz z ogórka zielonego



Tym razem genialny pomysł mojej żony, która stwierdziła, że nie tylko zupa z kiszonego jest jadalna. Kiedy wróciłem z pracy M. zaskoczyła mnie przepyszną, kremową zupą z zielonego ogórka, do której ja dodałem jeszcze swoje 3 grosze (bo bym nie był sobą) i mogliśmy z wielkim smakiem posilać się tym rarytasem! Tak sobie czasem myślę, że dobrze, że jest ta Żona :)

-3 obrane zielone ogórki
-włoszczyzna (na wywar)
-2 duże skrzydełka z kurczaka (na wywar)
-3 ziemniaki
-120ml śmietany
-sos sojowy
-łyżka koperku
-sok z 1 limonki
-twaróg w solance



Robimy wywar ze skrzydełek i warzyw gotując w nim ziemniaki.

Ogórki ucieramy blenderem na papkę. Z wywaru wyciągamy włoszczyznę i  skrzydełka (ziemniaki zostawiamy, następnie wlewamy papkę z ogórków zielonych. Całość znowu miksujemy blenderem, żeby miała kremową konsystencję i podgotowujemy przez 5 minut. Do zupy dodajemy śmietanę, sos sojowy (wg uznania do smaku), koperek i sok z limonki, następnie mieszamy. Proponuję podać z plastrem twarogu.

Powiem wam - zupa-mistrz!





poniedziałek, 25 marca 2013

Zaczynamy czas wielkanocny



Zbliża się Wielkanoc, i na naszych stołach znowu zagoszczą tradycyjne potrawy. Żurek, jajka, pasztety, baby - sztandarowe pyszności na wielkanocnych stołach. Poza tym zaczyna się wiosna! Mimo, że ma pewne problemy , to jednak coraz bardziej można odczuć, zbliżającą się atmosferę radości z budzącego się wszędzie życia. W związku z zbliżającymi się świętami, postanowiłem podrzucić parę pomysłów, które mogą zagościć na naszych wielkanocnych stołach. Oto pierwszy z nich - ziemniaki z wariacjami twarogowymi.

-7 średnich młodych ziemniaków (można użyć więcej)
-150g świeżutkiego twarogu (najlepiej swojski)
-wędzony łosoś
-3-4 łyżeczki pesto z bazylii
-koperek (suszony, albo świeża siekana nać)
-tatarská omáčka -czeski przysmak na bazie majonezu
-siekany szczypiorek


Ziemniaki gotujemy w koszulkach około 15- 20 minut w osolonej wodzie. 
Po ugotowaniu, odcedzamy i suszymy. Każdy ziemniak przecinamy na pół a następnie nacinamy w krzyż.
Połowę ziemniaków faszerujemy twarogiem, na wierzchu układamy wędzonego łososia i posypujemy koperkiem. 
4 łyżeczki twarogu łączymy z 4 łyżeczkami pesto i tą pastą faszerujemy drugą część ziemniaków. 
Można podawać na ciepło, lub na zimno polewając tatarską omacką posypaną szczypiorkiem. Po prostu pychota!!!

niedziela, 17 marca 2013

Pstrąg z sosem ogórkowo-czosnkowym




Pstrąg - ryba, którą super łatwo przyrządzić. W naszym domu gości na talerzach bardzo często. Dzisiaj postanowiłem podać go z pysznym sosem śmietanowo-kiszono-ogórkowym i gotowanymi warzywami.

-wypatroszony pstrąg
-małe mrożone marcheweczki
-cukinia pokrojona w plastry
-masło
-kilka kiszonych ogórków
-5 ząbków czosnku
-2/3 szklanki śmietany
-zioła włoskie
-sól, pieprz


Na pół godziny przed smażeniem nacieramy pstrąga z zewnątrz i w środku ziołami solą i pieprzem.
Warzywka gotujemy, a pstrąga smażymy koło 8 min z każdej strony na maśle.

sos:

Ogórki (około 4 średnich) ucieramy na radle. W garnku rozpuszczamy 2 łyżki masła i wyciskamy do niego czosnek. Smażymy go około minuty. Następnie dodajemy papkę z ogórków kiszonych. Dusimy 3 minuty i dodajemy śmietanę. Dusimy jeszcze 2 minuty.

Pstrąga możemy podawać z zimnym lub ciepłym sosem i warzywami. Można podać z frytkami albo ćwiartkami smażonych ziemniaczków.


piątek, 15 marca 2013

Pomidorowe grzanki z kanapkowej




Jeszcze mi przyszedł pomysł na na super grzanki pomidorowe. Znalazłem nie pierwszej świeżości kanapkową i żal mi się jej zrobiło, że może nie być zjedzona. wziąłem


-Kanapkowa (krojona)
-3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
-1/4 kostki masła
-2 łyżki oliwy
-2 łyżki przyprawy "mieszanka śródziemnomorska" (można użyć innej mieszanki ziół włoskich)
-łyżeczka czosnku granulowanego
-szczypta soli


Wszystkie składniki łączymy ze sobą w pastę i smarujemy nią kromki kanapkowej.
Wkładamy do piekarnika 200 stopni, termoobieg na dziesięć minut. Następnie wyłączamy piekarnik i zostawiamy grzanki w środku jeszcze około 20 minut aż bardziej zeschną.

Świetne grzanki do zagryzania zup, albo do serów miękkich. Można jeść na ciepło i na zimno.

Zupa z cykorii




Dzisiaj przedstawiam pyszną zupę która prawdopodobnie pochodzi z Francji. Prosta, szybka, pyszna - to jej największe zalety.


-100g boczku pociętego w małą kostkę
-3 cykorie
-jeden posiekany duży por (biała końcówka)
-3 duże ziemniaki pocięte w średnią kostkę
-pół kostki masła
-duża szczypta ziaren kminku
-pół łyżeczki gałki muszkatołowej
-liść laurowy
-1,5 litra bulionu warzywnego
-śmietana
-koperek

W garnku lub na głębokiej patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy ziemniaki, pokrojone w grube kawałki cykorie, por i boczek. Podsmażamy przez jakiś czas. Dodajemy kminek i liść laurowy. Całość zalewamy bulionem i gotujemy aż ziemniaki zmiękną. Doprawiamy gałką muszkatołową do smaku.
Podajemy z koperkiem, śmietanką, lub tartym serem albo grzankami.

Można nalać zupy do kokilek dodać tartego sera, na górę położyć wycięte ciasto francuskie żeby zachodziło 1cm na brzeg i zapiec w piekarniku.


piątek, 1 marca 2013

Kurczak w sosie kiszonym



Niedawno w pracy rozmawialiśmy o gotowaniu. Z tamtej rozmowy wyniosłem bardzo ciekawy przepis, wymyślony przez mojego kolegę Rafała (al. Orzechowy). Dzisiaj nadszedł dzień wolny - nareszcie, bo ostatnie 2 tygodnie spędziłem pracując codziennie, wraz z weekendami. No więc pełen energii wziąłem się za sprawdzanie przepisu kumpla. Muszę przyznać, że wyszło rewelacyjnie.


-dwie piersi kurczaka
-dwa plastry wędzonego boczku
-4 kiszone ogórki
-marchewka
-łyżka masła
-oliwa
-sos sojowy
-kostka rosołowa
-3 ząbki czosnku
-łyżka maki


Piersi kury myjemy i tniemy na paski. Oliwę mieszamy z kostką rosołową i przeciśniętym czosnkiem i marynujemy w niej kurczaka przez około 2 h. W tym czasie ogórki kiszone ścieramy na tarce na papkę, a marchew kroimy w krążki.

Na patelni roztapiamy masło i wrzucamy kurczaka oraz plastry boczku. Smażymy z każdej strony.  Następnie w połowie szklanki wody, roztrzepujemy łyżkę mąki i wlewamy do kurczaka. Dusimy przez 5 minut następnie dodajemy papkę z kiszonych ogórków, krążki marchewki i mieszamy wszystko razem, przyprawiając odrobiną sosu sojowego. Dusimy jeszcze 20 minut.

Podajemy z chlebem. Możemy podawać z ziemniakami, kaszami albo ryżem.

czwartek, 31 stycznia 2013

Łososiowy boczek



Znowu łosoś! Chyba założymy klub fanów łososia. Tym razem zrobimy go po wieprzowemu.


-paka wędzonego ososia
-9 cienkich  plastrów boczku
-marchewki pokrojone w 5cm słupy
-serek twarogowy
-kiełki brokuła
-pieprz
-wykałaczki

Marchewki owijamy plastrami boczku i przyczepiamy wykałaczkami. Wkładamy do piekarnika (200st) na 25-30 minut aż boczki staną się chrupiące. Po wyjęciu bardzo staramy się usunąć ze środka marchewki. Powstałe bekonowe ruloniki studzimy.
Łososia łączymy z ok 2-3 łyżkami serka i miksujemy na pastę. Przyprawiamy pieprzem, przekładamy do rękawa cukierniczego i napełniamy tym musem bekonowe ruloniki. Podajemy przyozdobione kiełkami.

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Islandzki Plokkfiskur



  Dzisiaj rano spotkałem w markecie kumpla, który opowiadał, że niedawno wrócił z dłuższego urlopu u rodziny, która mieszka na Islandii. Tak się składa, że niedawno oglądałem ciekawy program kolegi Roberta, w którym to zwiedzał Reykjavik, stolicę Islandii, a także próbował różnych specjałów, pochodzących z tamtych okolic. Przyrządzał także ciekawe, islandzkie danie z ryby - plokkfiskur. Więc ja urzeczony prostotą tego dania postanowiłem wypróbować ten przepis. Wyszło wyśmienicie!

-500g ryby (ja miałem tilapie) pociętej w paski
-500g ugotowanych ziemniaków
-ok 400 ml mleka
-3 łyżki mąki
-2 cebule dymki
-szczypior
-1/3 kostki masła
-sól, biały pieprz


Na patelni roztapiamy masło i szklimy cebulę. Dodajemy mąkę, mieszamy i powoli wlewamy mleko (podobnie jak w beszamelu). Do powstałego sosu dodajemy rybę i dusimy krótki czas. Na koniec wkrajamy kawałki ziemniaków, solimy i pieprzymy. Podajemy z posiekanym szczypiorem i chlebem żytnim(którego akurat nie miałem)