poniedziałek, 30 stycznia 2012

Zupa serowa z wkładką

     
       Przepis na tą zupę dostałem kiedyś od koleżanki z pracy. Dzisiaj są imieniny mojej kochanej żony, więc pomyślałem, że ugotuję jej danie 2 w 1 , bo ta zupa świetnie nadaje się na obiad jednodaniowy.

Składniki:
-2 litry bulionu
-500g mielonego mięsa
-500g pieczarek
-3 pory pokrojone w księżyce
-3 cebule pokrojone w kostkę
-5 ząbków czosnku
-2 duże serki topione w plastikowych pudełeczkach
-oliwa z oliwek


Przygotowanie:

Przygotowujemy bulion i wrzucamy do niego przesmażone na oliwie mielone mięso. Pieczarki drobno kroimy, podsmażamy na oliwie i również wrzucamy do bulionu. Por i cebulę zeszklimy na maśle i także wrzucamy do bulionu. Czosnek przeciskamy i również do bulionu. Gotujemy całość około 20 minut. Odlewamy do garnuszka trochę wywaru i łączymy go z serkiem topionym mieszając tak długo, aż nie będzie grudek, po czym wlewamy do zupy. Doprawiamy do smaku i delektujemy się pyszną i pożywną zupą.

Jedzenie dla tygrysa :)


Nie zaczyna się zdania od "no więc", no więc byli u nas znajomi wczoraj i chcieli zjeść "jedzenie dla tygrysa" -  jakkolwiek to nie brzmi. To zrobiłem im placki z brokułów - dobre! Początkowo miały być wegetariańskie kotlety mielone, ale rozmyśliłem się i wyszły placki.

Potrzeba:
-500g brokuł
-1/3 sera sałatkowego feta
-czerstwa bułka namoczona w mleku
-2 łyżki mąki
-zioła prowansalskie
-2 ząbki czosnku
-2 jaja
-2 łyżki łuskanego słonecznika
-łyżka posiekanej natki pietruszki
-sól, pieprz
-olej do smażenia


Brokuły gotujemy na parze około 25 minut. Rozgniatamy je widelcem i łączymy z pozostałymi składnikami. Smażymy na rozgrzanym oleju. Jemy, polewając sobie sosem czosnkowym, albo paprykowym.

sobota, 28 stycznia 2012

Pierwszy raz z tartą


Czas na coś bardziej romantycznego, czyli kuchnię francuską (maj gat). Przeżyłem dzisiaj pierwszy raz z tartą, sprawiło mi to trochę kłopotu, ale równocześnie wiele frajdy z późniejszej konsumpcji! Napiszę, mniej więcej, jak się robi ciasto na tartę, ale warto posiłkować się również filmikiem instruktażowym dla niedoświadczonych, dostępnym na znanym portalu.

składniki:
ciasto
300g mąki
200g masła (kostka)
sól do smaku
3 łyżki wody
2 łyżki oliwy z oliwek

Mocno schłodzone masło pokroić w małą kostkę i wymieszać z mąką. Wielkim nożem (najlepiej"szefa kuchni") posiekać masło z mąką. Wlać wodę i oliwę, dodać soli i bardzo szybko zagnieść, żeby ciepło rąk nie ogrzało masy. Najlepiej mieć do tego malakser. Uformować ciasto w kulkę włożyć do woreczka albo do folii sporzywczej i włożyć na 30 min. do zamrażarki.

Nadzienie ( albo coś w tym rodzaju na tarcie)
-200-300 g najlepiej świeżego szpinaku
-150ml śmietany 18%
-100g sera pleśniowego lazur
-100g żółtego sera
-2 jajka
-2 ząbki czosnku
-szczypta gałki muszkatołowej
-sól pieprz

Ser żółty i pleśniowy trzemy na małych oczkach i mieszamy ze sobą wszystkie składniki oprócz szpinaku, aż powstanie nasz sos.

Przygotowanie całości.
Ciasto po wyjęciu z lodówki kroimy na plastry i wylepiamy nim formę do tarty albo naczynie żaroodporne. Robimy w nim dziurki widelcem i wkładamy na 10 min do rozgrzanego (200) piekarnika. Po wyjęciu rozkładamy równomiernie na cieście szpinak i zalewamy zrobionym sosem. Wkładamy z powrotem do piekarnika i pieczemy w 200 stopniach przez 15-20 minut a potem zmniejszamy moc na 170 i pieczemy jeszcze 10-15 min. Delektujemy oczywiście gotową tartą!

piątek, 27 stycznia 2012

Czas na łososia z kraju Basków






Ostatnimi czasy "chodzi" za mną ryba! Nie mogę się nacieszyć wszelakimi rybnymi specjałami. Szukając inspiracji natrafiłem na coś bardzo pysznego i co najważniejsze, prostego w przygotowaniu. Zaglądając do lodówki trafiłem na :

- 500g filetu z łososia
- 200g pomidorów bez skórki pokrojonych w kostkę
- czerwoną paprykę ( zielona też byłaby super)
- 350 g ziemniaków
- duża cebula
- 2 ząbki czosnku
-oliwa z oliwek
-sól, pieprz, bazylia

Przygotowanie

Ziemniaki kroimy w 3,5 cm kostkę, z papryki usuwamy gniazdo nasienne i też kroimy w taką kostkę. Wrzucamy do garnka zalewamy niewielką ilością osolonej wody i po zagotowaniu podtrzymujemy na małym ogniu przez 15 min.

W tym samym czasie rozgrzewamy na patelni oliwę i wrzucamy pokrojoną cebulę - smażymy 8-10 minut aż się zarumieni, po czym wrzucamy pokrojone ząbki czosnku i smażymy tak minutę. Następnie dodajemy pomidory i dusimy całość najlepiej pod przykryciem około 15-20 minut, aż zgęstnieje.

Łososia kroimy w dosyć dużą kostkę i wrzucamy go do ziemniaków i papryki, po czym zalewamy powstałym sosem pomidorowym i tak dusimy pod przykryciem około 10 minut aż łosoś zmięknie. Przyprawiamy i delektujemy się pysznym gulaszem

środa, 25 stycznia 2012

Bezkształtne pulpety



Wróciliśmy dzisiaj do domu głodni jak młode wilcy! Zaglądam do lodówki - a tam nic konkretnego, tylko jakiś tatar, końcówka słoika oliwek, przecier paprykowy, trochę mozzarelli ... hmm... co by tu zrobić, żeby na szybko coś przekąsić ??? I tak sobie  pomyślałem , a potem zrobiłem :

Składniki:
-150g tatara
-pół czerstwej bułki kajzerki moczonej w wodzie lub mleku
-jajo
-kilka posiekanych oliwek
-łyżka siekanej cebuli
-2 łyżki mąki
-łyżka łuskanego słonecznika
-2 łyżki tartej mozarelli
-2 łyżki przecieru paprykowego
-olej do smażenia
Przygotowanie

Wszystkie składniki łączymy ze sobą w mięsną masę. Na patelni rozgrzewamy olej, nakładamy pulpeciki małą łyżeczką nie formując i smażymy kilka minut z każdej strony.
Pulpety świetnie nadają się jako przystawka, można je podawać z różnymi dipami.

środa, 18 stycznia 2012

Koszyczki szpinakowe



Składniki:

-400g szpinaku
-2 ciasta francuskie
-4 jaja
-3 łyżki mąki
-parmezan
-ser żółty w plastrach
-margaryna
-szklanka śmietany
-3 ząbki czosnku

Przygotowanie:

Szpinak łączymy ze śmietaną i jajkami, dodajemy zmiażdżone 3 ząbki czosnku, 3 łyżki mąki, 5 łyżek parmezanu i dodajemy sól pieprz i inne przyprawy wedle uznania.
Ciasto dzielimy na prostokąty i wykładamy nim wcześniej wysmarowane margaryną miseczki, tak by rogi ciasta wychodziły lekko poza miseczki. Każdą miseczkę wypełniamy szpinakowym farszem, a na wierzch kładziemy plaster żółtego sera. Wystające rogi ciasta zaginamy do środka.
Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni i pieczemy koszyczki ok 30 min.

poniedziałek, 16 stycznia 2012

Szybki wege-burger







Składniki:
bułka,
mieszanka sałat
ketchup

Przygotowanie:

Przekroić bułkę, położyć sałatę, zalać ketchupem. 

piątek, 13 stycznia 2012

Łosoś pod ziołową kruszonką


Składniki (dla 2 osób):

2 dzwonka łososia
2 łyżki masła
2 kromki chleba tostowego
łyżka soku z cytryna
mieszanka różnych ziół
sól
pieprz
oliwa z oliwek

Przygotowanie:
Chleb kruszymy do masła, dodajemy sok z cytryny, zioła i ucieramy na masę.
Łososia myjemy nacieramy solą i pieprzem i smarujemy po jednej stronie utartą masą.
Naczynie żaroodporne smarujemy olejem, układamy łososia i skrapiamy go oliwą.
Pieczemy ok 25 min w temperaturze 180 stopni, aż kruszonka się lekko zarumieni.

Brokuły pod śniegiem


Składniki:

brokuły 500g,
kilka pomidorków koktajlowych,
świeży szpinak 200g,
mieszanka grzybów 150g,
pół cebuli,
2 łyżki masła,
łyżka migdałów w płatkach,
4 łyżki tartego sera mozzarella,
szklanka śmietany,
odrobina mleka,
sól ,
pieprz.

Przygotowanie

Masło rozpuszczamy na patelni. Dodajemy grzyby, posiekaną cebulę oraz migdały i smażymy na małym ogniu 15 minut, po czym dodajmy przecięte na pół pomidorki i szpinak i dusimy jeszcze 10 minut, przyprawiamy solą i pieprzem. Przekładamy z patelni do naczynia żaroodpornego. Brokuły gotujemy na parze, by zmiękły i układamy na przygotowanych wcześniej grzybach. Do śmietany dodajemy odrobinę mleka by ją troszkę rozrzedzić i wsypujemy 4 łyżki tartej mozzarelli. Po wymieszaniu zalewamy brokuły. Gotowe danie wstawiamy do nagrzanego na 200 stopni piekarnika i zapiekamy około 25 min.

czwartek, 12 stycznia 2012

Ślimaki z betonem



Składniki:
Ciasto francuskie - jedno opakowanie,
100 g anchois w oleju,
łyżka posiekanej, świeżej bazylii, 
łyżka posiekanej, świeżej natki pietruszki,
łyżka soku z cytryny,
2 ząbki czosnku,
półtora łyżki migdałow w płatkach,
szklanka mleka,
jajo,
musztarda dijon,
tarty parmezan


Przygotowanie:


    Pasta anchois:


Na godzinę przed przygotowaniem, wyciągnięte z puszki i odsączone anchowis moczymy w szklace mleka. Po godzinie wyciągamy je i znów odsączamy na papierowych ręcznikach. Dodajemy natkę pietruszki, bazylię, dwa pokrojone ząbki czosnku, sok z cytryny i migdały. Wszystko razem miksujemy blenderem na gładką masę.


    Ślimaki:


Rozwinięte ciasto francuskie smarujemy cienko powstałą masą z anchois, następnie całość smarujemy jeszcze raz musztardą dijon i posypujemy startym parmezanem. Ciasto zwijamy z powrotem i kroimy na ok 1,5 cm krążki. Każdy krążek smarujemy roztrzepanym jajkiem, kładziemy na posmarowaną oliwą, bądź wyłożoną papierem do pieczenia blachę i pieczemy w w piekarniku w 200 stopniach ok 20 minut tak, by ślimaki się zezłociły. 


    Beton:


Składniki:
pół małego słoiczka czarnych oliwek
pół kostki sera feta
2 łyżki migdałów w listkach
łyżka oliwy z oliwek


Wszystkie składniki miksujemy blenderem na jednolitą, szarą masę i przekładamy do miseczki.


Ślimaki można podawać również z innymi pastami i dipami.