poniedziałek, 31 marca 2014

Bakłażanowe łódki




Dzisiaj udało nam się kupić super bakłażany. O bakłażanach już kiedyś coś było, więc to będzie kolejny odcinek serii oberżynowej. Tym razem będzie przystawka, zrobiona na szybko, bo kobiety w ciąży mają różne zachcianki dotyczące jedzenia. Więc miałem dzisiaj zrobić coś z tym bakłażanem!

-Bakłażan
-50g oliwek czarnych
-40g parmezanu startego
-50g suszonych odsączonych pomidorów
-łyżka świeżego tymianku
-takie tam wykałaczki :P


Bakłażan kroimy w cienkie plastry, solimy i czekamy z 15 minut, aż się "spoci", po czym wycieramy go.
Smażymy na patelni bez tłuszczu do lekkiego zbrązowienia z każdej strony.

Farsz osiągniemy łącząc pozostałe składniki (zatrważające, prawda?). Przy czym oliwki tniemy w krążki a pomidory w kostkę.

Nadzienie układamy na środku plastra bakłażanu i składamy w łódeczkę, po czym "spinamy" wykałaczką/kami.

Można podawać z dipem czosnkowym, albo innymi ulubionymi, na zimno, albo po ogrzaniu w piekarniku!

poniedziałek, 17 marca 2014

Smoothies zdrowe jak świnia niebo





Smoothies to takie koktajle warzywno -owocowe, o których moja córka mówi, że "są zdrowe jak świnia niebo!"

Skład zielonego
-1/2 l zielonej herbaty
-4 banany
-2 kiwi
-100 g świeżego szpinaku
-sok z jednej cytryny
- 3 płaskie łyżki cukru, albo miodu


Wszystkie składniki miksujemy blenderem, schładzamy i pijemy! Można podawać z kawałkami owoców!

Zdrowe jak świnia niebo!

Dorsz pomidorowy



Dzisiaj będzie ryba! To że ryba jest zdrowa to każdy wie! Dołożymy jej jeszcze trochę zdrowia w postaci czosnku niedźwiedziego i pomidorów na dwa sposoby. Idzie wiosna idzie niedźwiedzi czosnek - pamiętajcie!


skład
-500g ogonów z dorsza
-puszka krojonych pomidorów
-garść liści czosnku niedźwiedziego
-cebula ze szczypiorem
-100ml białego wina
-pomidorki koktajlowe na gałązce
-suszone pomidory w oleju(niewiele)
-2 łyżki soku z cytryny
-pół łyżeczki brązowego cukru
-łyżkę tymianku (najlepiej świeżego)
-oliwa
-sól/pieprz


Na patelni na oliwie podsmażamy posiekaną małą cebulę, szczypior i pół garści siekanych liści czosnku niedźwiedziego. Następnie wlewamy puszkę pomidorów i wino. Dodajemy soku z cytryny,cukru i tymianku i siekane suszone pomidory. Całość doprawiamy solą i dusimy przez około 15 minut aż trochę zgęstnieje.

W między czasie rybę solimy i pieprzymy (możemy skropić sokiem z cytryny.

Na dno naczynia żaroodpornego wlewamy zrobiony sos pomidorowy i układamy na nim dorsza. Posypujemy jeszcze tymiankiem i kładziemy kilka gałązek pomidorów.

Zapiekamy w piekarniku przez około 20 minut w 200 stopniach C.

Podajemy z liśćmi czosnku niedźwiedziego albo z surówką



poniedziałek, 10 marca 2014

Nakladany hermelin



Dzisiaj będzie coś o niezwykle ciekawej zakąsce do piwa. Od jakiegoś czasu w kręgu moich zainteresowań i hobby, znalazło się warzenie piwa domowego. Powszechnie wiadomo, że nie ma to jak dobra zakąska do dobrego piwa! Na którymś z blogów poświęconych piwu, znalazłem świetny przepis na marynowany miękki ser. Potrawa ta pochodzi od naszych sąsiadów, Czechów którzy zajadają się nią, popijając cudowny, złocisty napój. W tym przepisie użyłem camembert, ale w oryginale jest to czeski ser, hermelin, przeznaczony do marynowania.


Skład:
-Kilka krążków camembert
-kilka ząbków czosnku (2 na każdy camembert)
-słodka papryka
-chili lub pieprz cayenne
-kilka suszonych owoców jałowca
-zioła prowansalskie
-liście laurowe
-ziele angielskie
-duża cebula
-olej słonecznikowy (może być oliwa z oliwek, albo pół na pół)


Przygotowujemy sobie słoik lub inne naczynie, w którym będzie się marynował ser. Wybieramy taki, żeby można było z łatwością włożyć do niego krążek sera (odpowiednio szeroki otwór). Słoik nie powinien być zbyt szeroki, żeby nie zużywać ogromnej ilości oleju.

Każdy camembert przekrawamy w pół. Jedną część solidnie posypujemy słodką papryką, następnie rozsmarowujemy na niej przeciśnięte 2 ząbki czosnku, delikatnie przyprawiamy chili bądź jeszcze delikatniej cayenne i przykrywamy drugą częścią sera jak kanapkę. Tak samo robimy z resztą camembertów.

Cebulę kroimy w krążki. Na dno słoika wrzucamy krążek (lub kilka, w zależności ile mamy cebuli), wkładamy krążek sera posypujemy go mocno ziołami, na to kładziemy znowu cebulę, dodajemy parę suszonych owoców jałowca i znowu kładziemy ser, cebulę, zioła itd. Dodajemy kilka kulek ziela angielskiego, kilka listków laurowych i zalewamy olejem tak, żeby przykrył ułożone, jeden na drugim sery.
Wypełnione naczynie wkładamy do lodówki.

Po 3-5 dniach można już zakąszać pyszne hermeliny do dobrego piwa. Ser można trzymać w marynacie trochę dłużej, o ile pozwala na to jego termin przydatności.



Kurczak cytrynowo oliwkowy



Po bardzo długiej przerwie w blogowaniu, postanawiam wrócić:). Przedstawiam danie, które zrobiła moja żona- muszę przyznać, że radzi sobie coraz lepiej! Kurczak zrobiony w taki sposób, zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie, sprawił że wracam do blogowania!

Składniki:
-3 piersi z kury
-boczek pokrojony w kostkę
-duża cytryna
-pomidorki koktajlowe na gałązce
-oliwki zielone 150g
-tymianek
-wędzona papryka w proszku
-2 ząbki czosnku
-mieszanka ziół włoskich
-oliwa
-pieprz i sól (najlepiej gruboziarnista)



Piersi z kurczaka myjemy i nacieramy przyprawami (tymianek, czosnek, papryka, zioła, sól, pieprz) 15 minut przed smażeniem
Podsmażamy boczek na odrobinie oliwy. Po wyciągnięciu boczku, obsmażamy piersi z kurczaka na dosyć wysokiej temperaturze, w tłuszczu, który powstał .
Na dnie naczynia żaroodpornego układamy oliwki, na nie kładziemy piersi oraz podsmażony boczek. Cytrynę kroimy w ćwiartki, solimy ją i wpychamy pomiędzy kawałki kurczaka. Na wszystko kładziemy gałązkę pomidorków.Możemy posypać po wierzchu gruboziarnistą solą. Następnie pieczemy w piekarniku przez 35 minut w 200 stopniach C.